UMCNL is niet ingegaan op de eisen uit het ultimatum van FBZ en de LAD voor een betere Cao UMC. Daarom starten we een zondagsdienst-estafette. Op 19 maart vindt de eerste actiedag plaats in het Radboudumc. De tweede is op 26 maart in Maastricht UMC+. Als UMCNL daarna niet met een beter voorstel komt, schalen we op naar een landelijke zondagsdienst.
FBZ, de LAD en drie andere bonden (FNV, CNV en NU’91) zijn sinds afgelopen najaar in gesprek met UMCNL over een nieuwe Cao UMC. Het onderhandelingstraject verliep vanaf het begin moeizaam. Uiteindelijk werd er op 28 januari een resultaat bereikt waar de andere drie bonden in konden meegaan, maar waarin onvoldoende rekening is gehouden met de wensen van FBZ en de LAD. FBZ vindt allereerst dat in het resultaat onvoldoende concrete maatregelen zijn afgesproken om de duurzame inzetbaarheid van umc-werknemers naar een hoger plan te tillen. Daarnaast laten de afspraken over scholing te wensen over. Verder is de loonsverhoging afgetopt op het maximum van schaal 14. Dit betekent dat een aantal functiegroepen niet kunnen rekenen op twee keer 3,5% loonsverhoging. Al drie keer eerder heeft UMCNL loondifferentiatie toegepast, waarbij hogere functiegroepen een procentueel lagere salarisverhoging kregen dan hun collega’s. We zijn daar drie keer mee akkoord gegaan, om te zorgen dat lagere functiegroepen een goede salarisverhoging konden krijgen. Maar we hebben steeds duidelijk aangegeven dat loondifferentiatie niet de nieuwe norm moet worden.
Het onderhandelingsresultaat bevat weliswaar ook een aantal afspraken waar zorgprofessionals wel wat aan hebben (zoals een hogere reiskostenvergoeding, verhoging van de stagevergoeding en aanscherping van het protocol grensoverschrijdend gedrag), maar we trekken hier een duidelijke streep en vinden dat deze cao een verbetering voor álle werknemers moet bevatten. Daarom stelde FBZ UMCNL vorige week samen met de LAD een ultimatum om voor 20 februari met een beter voorstel te komen voor de nieuwe Cao UMC. Nu UMCNL niet is ingegaan op de eisen uit het ultimatum, zijn acties onvermijdelijk.
Zondagsdienst
Tijdens een zondagsdienst wordt op een doordeweekse dag gewerkt alsof het zondag is. Er zijn dus geen geplande of electieve opnames. Spoedeisende zorg, acute opnames en essentiële behandelingen gaan wel gewoon door. Datzelfde geldt over het algemeen ook voor opnames op de IC, kraam/couveuse-afdeling en de afdelingen oncologie en hartbewaking.
Aanmelden voor de acties
Acties moeten zorgvuldig worden voorbereid. In het Radboudumc en Maastricht UMC+ is intussen een lokaal actiecomité gevormd dat de zondagsdienst in hun umc coördineert – uiteraard in nauwe afstemming met FBZ. Zorgprofessionals die lid zijn van een bij FBZ aangesloten vereniging en die willen meedoen met de acties, moeten zich uiterlijk 10 maart (Radboudumc) of 16 maart (Maastricht UMC+) melden bij FBZ. FBZ roept zorgprofessionals in deze twee umc’s op zich vooral aan te melden: hoe meer zorgprofessionals meedoen, hoe groter de impact.
