Het onderhandelingsresultaat dat UMCNL op woensdag 28 januari heeft gepresenteerd tijdens de vijfde en laatste onderhandelingsronde om tot een nieuwe Cao UMC te komen, is voor FBZ onacceptabel gebleken. De loonsverhoging van twee keer 3,5 procent gedurende twee jaar, geldt tot het maximum van schaal 14. “Voor onze achterban betekent dit aftopping en daar gaan we niet mee akkoord”, zegt onderhandelaar Simone Beer-Evers. “Daarnaast bevat het resultaat onvoldoende afspraken om de duurzame inzetbaarheid van umc-werknemers te verbeteren.”
FBZ stelt allereerst dat in het resultaat onvoldoende concrete maatregelen zijn afgesproken om de duurzame inzetbaarheid van umc-werknemers naar een hoger plan te tillen. Daarnaast is de loonsverhoging afgetopt op het maximum van schaal 14. Dit betekent dat een aantal functiegroepen, zoals klinisch chemici, klinisch fysici en ziekenhuisapothekers, niet kunnen rekenen op twee keer 3,5% loonsverhoging. Afhankelijk van de manier waarop ze zijn ingeschaald, krijgen ze dit jaar een loonsverhoging tussen 2,36 en 3,5%.
“Wij vinden dat loondifferentiatie niet de nieuwe norm moet worden”, zegt Beer-Evers. “Natuurlijk gunnen wij bepaalde functiegroepen een hoger inkomen, maar dat betekent niet dat andere groepen daarvoor de rekening moeten betalen. Dat past niet bij het karakter van een cao. Inkomenspolitiek wordt al bedreven via het belastingsysteem en hoort niet thuis aan een cao-tafel.”
Niet fair
In het resultaat is ook een aantal verbeteringen afgesproken, zoals een hogere reiskostenvergoeding, verhoging van de stagevergoeding en aanscherping van het protocol grensoverschrijdend gedrag. “Maar omdat we het niet fair vinden dat de ene functiegroep meer salarisverhoging krijgt dan de andere functiegroep, vinden we dit een belangrijke principekwestie en willen we een beter resultaat”, zegt Beer-Evers.
Acties
FBZ organiseert een online bijeenkomst voor haar achterban om de ontstane situatie nader toete lichten en met haar achterban bespreken welke vervolgstappen mogelijk zijn. Zorgprofessionals die lid zijn van een bij FBZ aangesloten vereniging hebben hiervoor een uitnodiging gehad. “We sluiten acties niet uit”, zegt Beer-Evers.
Bekijk alle afspraken in het onderhandelingsresultaat.
