Maak duidelijke keuzes in de zorg. Zorg voor concurrerende arbeidsvoorwaarden. En geef zorgprofessionals vertrouwen en erkenning. Dat zijn de drie belangrijkste speerpunten van het manifest dat FBZ op dinsdag 27 mei aan de Tweede Kamer aanbood. In een filmpje vertellen FBZ-voorzitter Maarten Faas en drie zorgprofessionals wat er moet gebeuren om de houdbaarheid van de zorg veilig te stellen.
FBZ-voorzitter Maarten Faas bood het manifest op 27 mei aan, samen met zeven zorgprofessionals die lid zijn van een van de 28 beroepsverenigingen die zijn aangesloten bij FBZ. Faas zei tijdens de aanbieding: “Met duidelijke keuzes maken bedoelen zorgprofessionals niet het eenzijdig inzetten op bijvoorbeeld AI, regeldruk of preventie. Zij bedoelen daarmee het openlijk erkennen én bespreken dat in de toekomst niet alle zorg in de toekomst kan worden blijven geleverd. Er moeten keuzes worden gemaakt, keuzes die verdergaan dan de spreekkamer. Dat erkennen vraagt politieke moed, want dat is geen populaire boodschap. Maar we moeten met elkaar in debat over de vraag wat de houdbaarheid is van de zorg en waar de grenzen liggen.”
Goede ideeën
Zorgprofessionals denken daar graag over mee, benadrukten de zorgprofessionals die bij de aanbieding van het manifest aanwezig waren. Marjolein Koementas-de Vos, klinisch psycholoog en psychotherapeut, geeft in het filmpje aan dat het “heel erg kan helpen om zorgprofessionals mee te nemen in het maatschappelijk debat, want zorgprofessionals hebben echt goede ideeën hoe de zorg beter kan.”
Susanne van Engelen, adviseur medische technologie, roept in het filmpje vooral op tot concurrerende arbeidsvoorwaarden. “Voor mijn beroepsgroep geldt dat als je bij een commerciële partij gaat werken, je veel meer verdient. Natuurlijk doe je het niet primair voor het geld maar vooral voor het werk, maar als je net begint en een huis wilt kopen, wordt het best krap. Dat is jammer.”
Tot slot roept Matthijs Heijstek, orthopedagoog-generalist, de politiek op om uit te gaan van vertrouwen in zorgprofessionals. “Soms gaat er te veel tijd op aan verantwoording. Een paar weken geleden had ik een crisisopname op mijn werk. Eigenlijk wil ik dan gewoon bezig met de cliënt, met het team en het ondersteunen van de ouders. Maar ik was veel tijd kwijt aan rechtbankformulieren en maatregelen verantwoorden. Daar zit onderliggend wantrouwen in en dat moeten we ombuigen in vertrouwen.”
Bekijk het filmpje hieronder en bekijk ook het manifest.
